Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu:
W sumie: 55122

News

News zdjęcie id 554

Obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę połączone z upamiętnieniem nauczycieli zamordowanych w Katyniu i Charkowie

15.11.2019

Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt narodowych w naszym kraju, na stałe wpisane w kalendarz każdego patrioty. Jest wyrazem szacunku dla dokonań przodków walczących w obronie ojczyzny oraz źródłem wiedzy historycznej i patriotycznych doświadczeń. Odzyskanie niepodległości i powrót po latach zaborów wolnego państwa polskiego dla wszystkich Polaków jest wartością, którą doceniamy i szanujemy również na szczeblu lokalnym. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gminie Brańsk były wyjątkowe, ponieważ zostały połączone z uroczystością odsłonięcia i poświęcenia tablic upamiętniających nauczycieli Szkoły Powszechnej w Domanowie zamordowanych w 1940 r. Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Brańsk Pan Andrzej Janowski oraz mieszkańcy wsi Domanowo.

W uroczystościach wzięli udział Jego Ekscelencja ks bp Piotr Sawczuk, Minister Edukacji Narodowej Pan Dariusz Piontkowski, Wójt Gminy Brańsk Pan Andrzej Jankowski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury w Kalnicy Pan Maciej Bobel, Dowódca Podlaskiej Brygady Obrony Tertorialnej płk Sławomir Kocanowski, przedstawiciele gminy Kleszczele, Radni Rady Gminy Brańsk, Dyrektorzy Szkół Podstawowych, przedstawiciele jednostek OSP z terenu Gminy Brańsk oraz mieszkańcy gminy. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji ojczyzny i przodków walczących o honor i wolność kraju. Po liturgii, odbył się przemarsz do figurki Matki Boskiej, gdzie delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Przy śpiewie pieśni patriotycznych i akompaniamencie akordeonu zebrani udali się na teren szkoły podstawowej aby uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablic por. Emila Wiktora Gładysiewicza oraz ppor. Franciszka Józefa Grissbacha. Odsłonięcia tablic dokonali przedstawiciele rodzin upamiętnianych bohaterów. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce w siedzibie szkoły podstawowej gdzie swoje przemówienia wygłosili Minister Edukacji Narodowej Pan Dariusz Piontkowski, Wójt Gminy Brańsk Pan Andrzej Jankowski oraz członkowie rodzin dwóch oficerów. Część artystyczną – pantomimę wykonali uczniowie tutejszej szkoły. Na zakończenie o tragicznych losach dwóch upamiętnianych nauczycieli opowiedział Pan Zbigniew Romaniuk – nauczyciel i historyk.

Podczas uroczystości śpiew patriotycznych pieśni wykonał lokalny zespół ludowy „Mianka” z Mnia.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Urząd Gminy Brańsk

ul. Rynek 8
17-120 Brańsk
tel. 85 7375031
       85 7319200  
fax. 85 7375804

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.