Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu:
W sumie: 55122

OSP Mień

Ochotnicza Straż Pożarna w Mniu została założona w 1946 roku. Wstąpiło do niej około 20 osób. Według zachowanych dokumentów jednym z pierwszych Prezesów był Józef Sieńko. Straż posiadała na wyposażeniu motopompę, drabinę składaną, zestaw węży oraz podręczny sprzęt gaśniczy.

W początkowym okresie wyjeżdżano do pożarów wozami konnymi zaprzężonymi w konie członków OSP. W następnych latach ciągnikami rolniczymi będącymi na stanie Kółka Rolniczego w Mniu, bądź ciągnikami prywatnymi. W tamtych latach wyjazdów było dość dużo, gdyż większość budynków była drewniana i kryta słomą. Jednostka brała udział nawet w pożarze w Lubowiczu pow. Wysokie Mazowieckie w dn. 10 maja 1959 roku.

W 1978 roku jednostka otrzymała samochód pożarniczy  marki ,,Żuk”. Pierwszym kierowcą  został Piotr Muczyński. W latach pięćdziesiątych członkowie OSP przy wsparciu pozostałych mieszkańców wsi wybudowali w czynie społecznym remizę. Składała się ona ze świetlicy, garażu  na samochód bojowy oraz zaplecza gospodarczego. W 2001 roku Straż została wyposażona w większy samochód gaśniczy. Zakupiono samochód marki ,,Magirus”. W następnych latach doposażono w niezbędny sprzęt. Zakupiono pompę pływającą ,,Niagara’’, agregat prądotwórczy, oświetlenie przydatne przy pożarach i różnych zdarzeniach występujących w porze nocnej. W ostatnim czasie dokupiono pompę szlamową, piłę do drewna i piłę do cięcia metalu. Straż brała czynny udział w akcjach gaśniczych, oraz różnych zdarzeniach losowych.

 Strażacy biorą czynny udział w życiu społecznym swojej wsi i gminy Brańsk. Jednostka jest oceniana przez  pracowników Komendy Powiatowej Straży Państwowej jako jedna z najlepszych na terenie Gminy Brańsk.

Obecnie funkcję Prezesa sprawuje Waldemar Fronc, a Naczelnikiem /komendantem/ jest Robert Talarek. Jednostka liczy 25 czynnych członków, ponadto wspierają ją jeszcze strażacy emeryci.   

 Opracowanie: Waldemar Fronc

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.