Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu:
W sumie: 55122

OSP Klichy

Po licznych pożarach w Klichach oraz okolicznych wsiach z inicjatywy księdza Jana Bielawskiego ówczesnego proboszcza parafii Klichy  w 1954 roku zorganizowano zebranie wiejskie i uchwalono, żeby założyć jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Klichach. 

Wybrano pierwszy skład Zarządu: Paweł Żukowski – Prezes, Franciszek Żukowski – Naczelnik oraz członkowie - Aleksander Jachimowicz, Józef Kozłowski, Paweł Matysiak, Marian Szpakowski, Jan Bartosiak.

Pierwszym sprzętem była pompa  ręczna, otrzymana od OSP Holonki, zamocowana na wozie konnym. Komenda PSP z Bielska Podlaskiego wyposażyła jednostkę w kilka węży, syrenę ręczną, 6 hełmów. Sprzęt ten był trzymany w stajni u Jana Bartosiaka. 

Ówczesny zarząd  podjął decyzję o budowie remizy strażackiej, która mieściła się na posesji Celestyna Śliwińskiego. Była drewniana, wybudowana w czynie społecznym w 1955 roku. 

Organizowano w tej świetlicy zabawy, wesela i inne uroczystości. Kino objazdowe wyświetlało filmy raz w miesiącu, zakupiono pierwszy telewizor. W 1961 roku z Komendy Rejonowej PSP  w Bielsku Podlaskim jednostka otrzymała pierwszą motopompę P03, pasy bojowe, hełmy i węże. Pierwsze szkolenia pożarnicze w Supraślu odbyli następujący strażacy: Czesław Kozłowski, Józef Kozłowski, Kazimierz Żukowski - wieloletni motopompista.

W latach 80-tych  postanowiono wybudować z pomocą Urzędu Miasta i Gminy w Brańsku nową murowaną remizę strażacką na placu sołeckim. Prace rozpoczęto w czynie społecznym. Najaktywniej w budowie działał zarząd OSP w składzie: Franciszek  Żukowski - Prezes, Paweł Żukowski - Skarbnik, Jan  Marciniak, Józef Kozłowski, Adam Wietoszko. 

Po oddaniu do użytku remizy  strażackiej, poczęto starania o samochód pożarniczy. W 1987 roku z Funduszu Rozwoju Wsi zakupiono Żuka (kryty plandeką). Służył przez 2 lata, mimo że straż w Bielsku Podlaskim nie mogła go zarejestrować jako samochód pożarniczy (nie był przystosowany do przewozu osób i sprzętu pożarniczego). Po rozdzieleniu Miasta od Gminy Brańsk wybrano nowe zarządy OSP w całej Gminie Brańsk w tym również w OSP Klichy. Skład nowego zarządu był następujący: Adam Matysiak - Prezes, Ryszard Śliwiński - Naczelnik, Tadeusz Bartosiak - Skarbnik, Piotr Sołtruk - członek. Przyjęto również do straży 8 młodych strażaków, podjęto uchwałę o pomalowaniu dachu świetlicy i pomieszczeń wewnątrz remizy, o zakupie samochodu pożarniczego.

W porozumieniu z Wójtem Gminy Brańsk Krzysztofem Jaworowskim zakupiono na giełdzie samochodowej samochód Żuk „blaszak”, który Urząd Gminy przerobił na samochód pożarniczy.  Pierwszym kierowcą był druh Piotr Sołtruk. Samochód służył do 1998 roku. Wszyscy strażacy z OSP Klichy zostali przeszkoleni przez PSP w Bielsku Podlaskim. 

Prezes jednostki Adam Matysiak był przez 15 lat Komendantem Gminnym OSP Gminy Brańsk. Druhowie uczestniczyli w różnych uroczystościach patriotyczno- religijnych. W zawodach gminnych i powiatowych, zajmowali czołowe miejsca. 

W roku 1998 z inicjatywy Wójta Gminy Brańsk, Państwowa Straż Pożarna w Bielsku Podlaskim przekazała jednostce OSP samochód pożarniczy „JELCZ” z beczkowozem o pojemności 6 tys. l. Był to najnowszy samochód na terenie  Gminy Brańsk. Jednostka OSP w tym czasie przygotowywała się do wejścia do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Zakupiono nowe mundury, buty, pompę pływającą i szlamową, ubrania ćwiczebne, węże, założono system selektywnego wywoływania alarmu. Przeprowadzono w jednostce kursy szkoleniowe na dowódców, obsługi sprzętu silnikowego, szkolenie ratownictwa medycznego, kurs naczelnika. 

Jednostka włączyła się w prace przy budowie kościoła - przy rozładunku wapna, cementu, cegły. Przekazała również 4 tys. zł. Brała czynny udział przy pracach porządkowych.

W 2007 r. w ramach Fundacji Europejskiej jednostka OSP Klichy otrzymała środki finansowe na remont remizy. Wykonano kanalizację, pomieszczenia sanitarne, wymieniono okna, zakupiono sprzęt kuchenny, meble, komputer, zrobiono barek. Członkowie jednostki uczestniczyli w różnych konkursach, wyjeżdżali na wycieczki. 

Dobrze układa się współpraca z Wójtem Gminy Brańsk Krzysztofem Jaworowskim i Radą Gminy. Druh Ryszard Wietoszko przez wiele lat był radnym Gminy Brańsk, a ostatnio przewodniczącym Rady.

Również współpraca z Państwową Strażą Pożarną w Bielsku Podlaskim układa się dobrze, wspólnie rozwiązano wiele problemów.

Obecnie jednostka liczy 22 druhów. Skład Zarządu od wielu lat jest ten sam: Prezes - Adam Wiesław Matysiak, Naczelnik – Marek Kosiński, Skarbnik – Tadeusz Bartosiak, Gospodarz OSP – Ryszard Wietoszko, Członkowie Zarządu: Piotr Sołtruk, Marek Śliwiński. 

Opracowanie: Adam Matysiak.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.