Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu:
W sumie: 55122

OSP Popławy

Ochotnicza Straż Pożarna w Popławach została powołana 16 marca 1956 r. dzięki wsparciu Komendanta  Powiatowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim - Władysława Hryniewickiego, Sekretarza Gromadzkiej Rady Narodowej w Oleksinie - Aleksandra Popławskiego.

W skład Zarządu weszli: Prezes - Wacław Piotrowski, Naczelnik - Zenon Żero, Sekretarz Franciszek Kiersnowski, Skarbnik - Zygmunt Sęk. Sprzęt został przekazany 26 kwietnia 1956 roku: motopompa angielska typ Standard na podwoziu, wydajności 1200 litrów na minutę oraz sprzęt dodatkowy - przekazany przez Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim. Sprzęt odebrali - Naczelnik Zenon Żero i pierwszy mechanik Kazimierz Budlewski. Został pobudowany drewniany garaż na sprzęt na placu  Leopolda Popławskiego.

W roku 1958 Jednostka OSP biorąc udział w manewrach strażacko - sportowych zajęła pierwsza I  miejsce, w nagrodę otrzymała syrenę ręczną. W tym okresie prawie każdego roku następowały zmiany w zarządzie jednostki. W roku 1962 roku wycofano z użytku motopompę Standard ze względu na brak części do remontu. 

Komenda Powiatowa przekazała dwie motopompy 3M800 i M400. Odebrał je drugi mechanik po kursie w Ełku - Henryk Niemyjski, pełniąc jednocześnie funkcję mechanika i Prezesa OSP. W roku 1963 z funduszy własnych zakupiono syrenę elektryczną i podłączono prąd do garażu. W 1964 roku ze środków Prezydium Gromadzkiej Rady  w Popławach zakupiono ubrania ochronne, toporki oraz otrzymano dofinansowanie do zakupu mundurów wyjściowych. Inny sprzęt przekazała Komenda Powiatowa w Bielsku Podlaskim.  

Po śmierci Naczelnika Zenona Żero nastąpiła zmiana zarządu, w roku 1975 obowiązki naczelnika przejął Kazimierz Pietraszko. Przeniósł garaż drewniany na plac obok zlewni mleka. Rozpoczął dziką budowę świetlicy, która po pewnym czasie upadła i w ciągu dwóch lat doprowadził  wraz z byłym zarządem jednostkę OSP Popławy  do upadku. Na wniosek Komendanta Powiatowego Walentego Siemonienko powołano nowy zarząd: Prezesem został Antoni Karwowski, Naczelnikiem -  Henryk Niemyski. 

W tym czasie OSP Popławy zajmowało w zawodach strażackich wysokie lokaty: w Oleksinie II miejsce, w Holonkach II miejsce, w Brańsku było III,  a nawet I miejsce .

W roku 1978 zbudowano ponownie garaż drewniany obok zbiornika i tam przechowywano sprzęt. W roku 1983 podjęto budowę świetlicy z garażem na sprzęt przez mieszkańców  Popław. Mieszkańcy tejże wsi zadeklarowali prace w czynie społecznym. Urząd Miasta i Gminy przydzielił pieniądze z funduszu rozwoju wsi, dofinansował też Państwowy Zakład Ubezpieczeń w Bielsku Podlaskim. W 1985 roku sprzęt został przeniesiony do nowego garażu gdzie jest obecnie. Mechanikiem sprzętu został Józef Roszkowski. Antoni Karwowski  zrezygnował z funkcji prezesa, w dalszych latach prezesi szybko się zmieniali, aż został wybrany Roman Popławski. Po przeprowadzonych rozmowach z zarządem OSP naczelnik rozpoczął  starania o zmianę jednostki z typu „M” na typ „S”.

Tę zmianę na typ „S” mocno wspierał i akceptował Wójt Gminy Brańsk Krzysztof Jaworowski. W kwietniu 1996 roku sprowadzono samochód  Żuk,  wyjeżdżał  on zawsze gdy zachodziła potrzeba. W tym czasie spływał  do jednostki różny sprzęt ochronny, który był zakupywany przez  Urząd Gminy w Brańsku. Czyniono dalsze starania z Panem Wójtem, aby wymienić Żuka na beczkowóz. Propozycje mieszkańców wsi Popławy – przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości po byłej szkole podstawowej na zakup samochodu, zostały zaakceptowane przez Urząd Gminy, Pana Wójta oraz  Radę Gminy. W 2006 r. został zakupiony przy dodatkowym wsparciu Urzędu Gminy i sponsorów samochód bojowy marki DAF.                             

 Opracowanie: Henryk Niemyjski.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.