Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 114
W sumie: 54657

News

News zdjęcie id 369

Kukurydziana niedziela w Szepietowie

14.09.2017

znanym wydarzeniem w regionie. Jak co roku wszyscy zainteresowani uprawą kukurydzy mieli możliwość skorzystania z różnorodnych form pogłębienia swojej wiedzy oraz uczestnictwa w wielu atrakcjach. Podlaski Dzień Kukurydzy swoją obecnością zaszczycił Wiceminister Rolnictwa Jacek Bogucki który wraz z Dyrektorem Adamem Niebrzydowskim i prof. Tadeuszem Michalskim Prezesem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy dokonał otwarcia.

Dzień poświęcony kukurydzy rozpoczął się od wykładów. Zainteresowani mogli wysłuchać wystąpienia na temat ochrony kukurydzy przed agrofagami, wygłoszonego przez prof. dr hab. Pawła Beresia. Swoje prelekcje wygłosili również przedstawiciele firm nasiennych: Syngenta i DuPont Pioneer. W międzyczasie była możliwość zwiedzania pól doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, gdzie zostały przygotowane poletka doświadczalne z różnymi gatunkami kukurydzy. Każdy zainteresowany mógł na żywo obejrzeć rośliny każdej odmiany, oraz porozmawiać z przedstawicielami firm nasiennych. W tym roku przedstawiono 134 odmiany kukurydzy z 23 firm nasiennych.

Wykorzystując wcześniej skoszoną kukurydzę został przeprowadzony pokaz zakiszania kukurydzy w balotach.  Uczestnicy dnia kukurydzy mieli możliwość przyjrzenia się pracy maszyn, które produkują bele z kiszonką.   

Wśród atrakcji, w ramach programu promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy „Kukurydza-słoneczne ziarno zdrowia” finansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych była możliwość uczestniczenia w promocji i degustacji potraw  przygotowanych z tej rośliny.

Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy mogliśmy śledzić zmagania uczestników jubileuszowego X Wojewódzkiego Konkursu Orki. Przez kilka godzin komisja konkursowa oceniała jakość orki i wybrała najlepszych. Oto laureaci:

I miejsce Andrzej Derkowski z gminy Bakałarzewo w powiecie suwalskim,

II miejsce Michał Ozorowski z gminy Wasilków w powiecie białostockim,

III miejsce Rafał Gawrychowski z gminy Zambrów w powiecie zambrowskim.

Jak co roku został rozstrzygnięty konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” zorganizowany przez KRUS Białystok. Laureatami zostali:

I miejsce Krzysztof Ezman z gminy Czyżew, powiat wysokomazowiecki,

II miejsce Iwona Janczewska z gminy Szepietowo, powiat wysokomazowiecki,

III miejsce Mirosław Śliwowski z gminy Nowe Piekuty, powiat wysokomazowiecki.

W trakcie Podlaskiego Dnia Kukurydzy Wiceminister Rolnictwa Jacek Bogucki spotkał się z hodowcami trzody chlewnej dotkniętymi problemami związanymi z ASF oraz z rolnikami, którzy ucierpieli  w związku z przejściem klęsk żywiołowych przez nasz region.  Wiceminister przedstawił aktualną sytuację oraz plany co do przyszłych działań.  Odpowiedział również  na pytania rolników.

Krzysztof Kuteszko

PODR Szepietowo

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Urząd Gminy Brańsk

ul. Rynek 8
17-120 Brańsk
tel. 85 7375031
       85 7319200  
fax. 85 7375804

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.