Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu:
W sumie: 55122

News

News zdjęcie id 356

Dożynki Gminno - Miejskie 2017

29.08.2017

Sierpień i wrzesień to miesiące dożynkowe. Dożynki - zwane także obżynkami, okrężnym lub ograbkiem - to święto zebranych plonów. Z dawien dawna jest ono okazją do dziękczynienia Bogu za pomyślne zbiory, do radości, zabawy po ciężkiej pracy.
Z dożynkami wiąże się szereg ciekawych obyczajów i tradycji, z których dzisiaj kojarzymy chyba najlepiej wicie wieńca dożynkowego, niesionego jako dar przed ołtarz kościoła parafialnego. Jednak zwyczajów tych było kiedyś o wiele więcej, nie tylko dożynkowych, ale i żniwnych. Wiele z nich miało wymowę religijną, wyrosło na głębokiej wierze ludu polskiego, a szczególnie na umiłowaniu Maryi Panny. Z obrzędem dożynek nieodłącznie wiąże się symbol łamania chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki.

W Gminie Brańsk dożynki rozpoczęły się uroczystą procesją, mszą świętą w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Brańsku. Dziękczynną Eucharystię w intencji rolników sprawował proboszcz parafii ks. prał. dr Janusz Łoniewski. Po mszy św. zebrani wraz z pięknymi wieńcami dożynkowymi udali się do Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury w Kalnicy, by tam dalej cieszyć się z zebranych plonów.

W trakcie burzliwego popołudnia miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy oraz Najlepszą Gospodynię Ziemi Brańskiej 2017. Dożynki uświetniły występy: zespołu ludowego „Mianka” z Mnia, Michała Gabrysiaka, zespołu ludowego „Podlaskie Kukułki”, zespołu Dexter, Diadem, Aga eN oraz gwiazdy wieczoru zespołu Maxx Dance.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy ex aequo zajęli mieszkańcy wsi Załuskie Koronne oraz pracownicy Urzędu Miasta Brańsk, Najlepszą Gospodynią Ziemi Brańskiej 2017 została Pani Monika Kobus ze Spieszyna. Gratulujemy. 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.