Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu:
W sumie: 55122

News

News zdjęcie id 305

KONKURS NA NAJLEPIEJ ZACHOWANY ZABYTEK WIEJSKIEGO BUDOWNICTWA DREWNIANEGO W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

31.03.2017

Już po raz XIII Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków organizuje konkurs, którego celem jest wyróżnienie mieszkańców szczególnie dbających o drewniane dziedzictwo architektoniczne Podlasia.

Jesteśmy przekonani, że dzięki tym konkursom wzmaga się w społeczeństwie świadomość tego, że stare drewniane budynki zasługują na troskę i zachowanie ich oryginalności we współczesnym świecie betonu, szkła i stali. Wiemy również, że konkurs i szerzona przez organizatorów wiedza, przyczyniły się wielokrotnie do uratowania i prawidłowej konserwacji obiektów drewnianych, a co za tym idzie, zachowania charakterystycznych cech zabytkowych obiektów.

Coraz większa liczba zgłoszeń, świadczy o tym, że jesteśmy już mocno zakorzenieni w świadomości właścicieli drewnianych domów, dworów, czworaków, stodół, spichlerzy, maneży, czy ratowanych, często w ostatniej chwili, wiatraków i młynów. Jesteśmy przekonani, że nasza 13 letnia wspólna praca przyczyniła się do uratowania przed zniszczeniem i zapomnieniem wielu pięknych zabytków architektury.

W ciągu tego okresu mieszkańcy naszego, zróżnicowanego kulturowo regionu, otworzyli przed nami drzwi w ponad 800 budynkach, co pozwoliło na ich sfotografowanie, opisanie i udokumentowanie dla przyszłych pokoleń. Zaznaczyć należy, iż wiele obiektów nieodwracalnie zniknęło z krajobrazu naszych wsi i miasteczek, pozostając jedynie w naszej pamięci i w archiwach. Na szczęście, te zachowane, dzięki świadomości ich właścicieli, nadal chronią w swoich wnętrzach historię wielu pokoleń i mijającego czasu.

Architektonicznym dziedzictwem Podlasia są przede wszystkim małe drewniane domy, skrywające się wśród pól i lasów, razem z ich mieszkańcami, którzy poświęcając swój czas, dbając o ich nienaruszony stan. Zachowany, oryginalny wygląd elewacji z drewnianymi oknami, przez które latem cichutko wpada wiatr, a zimą mróz maluje kwiaty z lodowych igiełek, oraz wnętrza z piecami zbudowanymi z kafli to główne elementy urokliwości tych obiektów.

Po raz kolejny, serdecznie Państwa zapraszamy do wzięcia udziału w jedynym takim konkursie w Polsce.

Razem zadbajmy o zachowanie tych bezcennych obiektów dla przyszłych pokoleń.

Informacje dostępne na stronie: www.muzeumrolnictwa.pl

 

Zapraszamy Państwa do czynnego udziału w Konkursie i nadsyłanie zgłoszeń do 10 maja 2017 r.

Wszystkie informacje związane z Konkursem znajdują się w załącznikach:

  1. Aktualny regulamin konkursu.
  2. Oświadczenie na nieodpłatne wykorzystanie utrwalonego w formie fotografii lub zapisu wideo wizerunku obiektu zgłoszonego.
  3. Druk zgłoszenia.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka
ul. Pałacowa 5
18-230 Ciechanowiec
woj. podlaskie

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Urząd Gminy Brańsk

ul. Rynek 8
17-120 Brańsk
tel. 85 7375031
       85 7319200  
fax. 85 7375804

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.