Logo Gmina Bransk

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Gminy Brańsk, której treść nie jest aktualizowana od 01.04.2021 r.
Aktualna wersja strony dostępna jest pod adresem samorzad.gov.pl/gmina-bransk lub www.bransk.pl


menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu:
W sumie: 55122

Podstawowe dane

Gmina Brańsk jest gminą wiejską położoną w południowej części woj. podlaskiego w powiecie bielskim. Zajmuje powierzchnię 227 km i liczy około 6000 mieszkańców. Tworzą ją 43 sołectwa. Siedzibą gminy jest miasto Brańsk. Przez jej teren  przebiega droga krajowa nr 66. Brańsk jest oddalony  o 160 km od Warszawy, 70 km od Białegostoku, 70 km od Białowieży.

Gmina Brańsk jest gminą wiejską położoną w południowej części woj. podlaskiego w powiecie bielskim. Zajmuje powierzchnię 227 km i liczy około 6000 mieszkańców. Tworzą ją 43 sołectwa. Siedzibą gminy jest miasto Brańsk. Przez jej teren  przebiega droga krajowa nr 66. Brańsk jest oddalony  o 160 km od Warszawy, 70 km od Białegostoku, 70 km od Białowieży.

   Gmina Brańsk leży w obszarze „Zielonych Płuc Polski”. Wielkim bogactwem jest nieskażone środowisko naturalne i obszary leśne o powierzchni ponad 3,5 tys. hektarów. Wyróżniają się znaczną wartością przyrodniczą  i krajoznawczą. Przepływają tu rzeki Nurzec i Bronka. Czyste powietrze, urodziwe zakątki, zbiornik wodny, zwierzyna i ptactwo, obszary leśne stanowią atrakcję dla miłośników przyrody i amatorów pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Teren ten szczególnie upodobały sobie bociany i co roku przylatuje ich kilkaset sztuk. Lasy są bogate w jagody, grzyby, stanowią raj dla grzybiarzy, a dziki, sarny, zające, łosie,  jastrzębie, czaple, sowy  można spotkać prawie w każdym miejscu.

   Na terenie gminy funkcjonują cztery szkoły podstawowe: w Domanowie z filią  w Świrydach, w Holonkach, w Chojewie oraz szkoła w Mniu. Mamy piękną nowoczesną szkołę wraz z pełnowymiarową salą gimnastyczną w Domanowie oraz w Holonkach, a pozostałe obiekty szkolne są w dobrym stanie.  Dla naszej młodzieży wybieramy do naśladowania piękne wzorce, wspaniałych patronów. Szkoła Podstawowa w Holonkach nosi imię Jana Pawła II, tablicę pamiątkową umieszczoną na tym obiekcie poświęcił osobiście Ojciec Święty podczas wizyty w Drohiczynie w 1999 roku. Przy byłym gimnazjum w Glinniku na trasie pielgrzymkowej do Sanktuarium w Hodyszewie stoi pomnik patrona – Jana Pawła II. Szkoła w Chojewie nosi imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Szkoła Podstawowa w Domanowie imię por. Izydora Kołakowskiego, który zginął   na polach domanowskich w obronie Ojczyzny podczas walk w kampanii Wrześniowej 1939 r. na terenie byłego Gimnazjum w Oleksinie znajduje się zbudowana z kamieni grota poświęcona  Matce Bożej Fatimskiej. 

Pamięć o bohaterach trwa

 

Ziemia Brańska znaczona jest krzyżami i grobami. Na terenie gminy jest kilkanaście miejsc Pamięci Narodowej upamiętniających bohaterską postawę w obronie Ojczyzny. Są zadbane i otoczone czcią mieszkańców i władz gminnych. Przy większości z nich odbywają się corocznie uroczystości patriotyczne. Szczególne obchody są w Olszewie przy pomniku - mogile żołnierzy poległych podczas walki o Olszewo w nocy z 13 na 14 września 1939 r. i mieszkańców pomordowanych w odwecie przez niemieckiego okupanta. Przybywają na nie uczestnicy bitwy i ich rodziny z całego kraju  i z zagranicy, kombatanci, młodzież szkolna, mieszkańcy gminy Brańsk,  gmin sąsiednich, władze samorządowe i państwowe. W 2009 r. Gmina Brańsk była gospodarzem Wojewódzkich Obchodów 70 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, które miały wyjątkowy, podniosły charakter. Mszy św. pod pomnikiem w Olszewie przewodniczył J.E. Biskup Antoni Dydycz – Ordynariusz Drohiczyński. Po raz pierwszy odbyły się pokazy kawaleryjskie, zaprezentowali je członkowie Towarzystwa „Toporzysko” spod Krakowa.

 

Rolnictwo i przemysł.

 

   Gmina jest typowo rolnicza , przeważają tereny nizinne, 50% to grunty klasy IV. Atutem rolnictwa są korzystne warunki klimatyczne. Ponadto jego rozwojowi sprzyja wysoka kultura rolna oraz dobry stan środowiska naturalnego. Istnieją tu wyłącznie rodzinne gospodarstwa rolne, które stanowią dobrą bazę surowcową dla przetwórstwa rolno-spożywczego, szczególnie mlecznego. Funkcjonuje kilkaset specjalistycznych gospodarstw mlecznych gdzie odbiór mleka odbywa się bezpośrednio od rolnika. Wśród nich jest kilka wzorcowych, w których hoduje się po około 100 sztuk krów dojnych. Ponadto funkcjonują gospodarstwa  specjalistyczne zajmujące się hodowlą gęsi, owiec, trzody chlewnej. Nasi rolnicy odnoszą sukcesy w regionalnych wystawach zwierząt a prezentowane przez nich zwierzęta  otrzymują tytuły championów. W 2012 roku Państwo Gertruda i Krzysztof Szmurło prowadzący bardzo nowoczesne gospodarstwo rodzinne w Popławach zajęli pierwsze miejsce w województwie Podlaskim i otrzymali tytuł „Podlaskiego Mistrza Agroligi”. Zmieniająca się sytuacja po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprawia, coraz więcej gospodarstw przestawia się na produkcję ekologiczną oraz szuka alternatywnych źródeł dochodu. Jest zainteresowanie prowadzeniem gospodarstw agroturystycznych. 

   Ze względu na specyfikę gminy większość firm działa w otoczeniu rolnictwa, w usługach i przetwórstwie rolno – spożywczym. Ożywiona działalność prowadzona jest w rzeźnictwie i tartacznictwie. W Patokach, Na terenie Gminy działają tartaki w Kalnicy, Popławach, Spieszynie, Dębowie. W Olszewku funkcjonuje zakład produkcji ram do obrazów, wykonywanych technologią XIX wieczną. Jego główna produkcja jest eksportowana na zachód. W Kalnicy znajduje się stacja paliw i sala weselna. 

Atuty Gminy to:

 

- aktualny plan zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy,

- dobra infrastruktura drogowa, przez gminę przebiega droga z Warszawy do Białowieży,  

- wszystkie wsie zwodociągowane i stelefonizowane,

- w znacznej części rozwiązana gospodarka ściekowa,

Wójt gminy zaprasza

<p><strong><center>Andrzej Jankowski</center></strong></p>

Andrzej Jankowski

Urząd Gminy Brańsk

ul. Rynek 8
17-120 Brańsk
tel. 85 7375031
       85 7319200  
fax. 85 7375804

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.